RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh: 23
Oktober 2012
Masa:
11:05-12:05
Kelas:2A
Jumlah
murid: 34 orang
Subjek:
Sains
Topik:
Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk hidup
Standard pembelajaran:
2.1.1 Mengenal
pasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air,
udara dan tempat perlindungan.
2.1.2
Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan.
2.1.7
Menjelaskan pemerhatian melalui TMK, penulisan, atau lisan.
Objektif pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid-murid
dapat:
1.menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan secara lisan
2.
Menyenaraikan keperluan asas haiwan dalam lembaran kerja yang diberikan.
Nilai
terhadap alam persekitaran:
1. Menyemaikan minat perasaan ingin tahu.
2. Bersikap kerjasama semasa dalam aktiviti kumpulan.
1. Menyemaikan minat perasaan ingin tahu.
2. Bersikap kerjasama semasa dalam aktiviti kumpulan.
Masa
|
Aktiviti
|
Catatan
|
Set induksi (5minit)
|
-Guru menyiarkan bunyi haiwan melalui
radio dan murid dimint mendengar dan meneka bunyi haiwan.
|
|
Langkah 1( 15minit)
|
-Guru bertanya beberapa soalan
berikut:
Guru: Apakah yang sedang dilakukan
oleh zirafah?
Murid: zirafah sedang makan daun.
Guru: Mengapakah rusa minum air?
Murid: Rusa minum air kerana dahaga.
Guru: Kenapakah ikan itu timbul di
permukaan air?
Murid: Ikan timbul untuk bernafas.
Guru: Di manakah tempat tinggal
burung?
Murid: Burung tinggal di dalam
sangkar.
|
Kad-kad bergambar
Kemahiran berfikir
|
Langkah 2 (15minit)
|
-Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan
dan situasi disenaraikan.
Pemerhatian
dan ramalan:
-Murid-murid dikehendaki
membincang tentang situasi haiwan yang
berdasarkan keperluan asas yang diberi.
-Selepas ini, murid diminta memberi
pendapat tentang idea mereka dan guru juga member cadangan atau komen kepada
murid berkenaan.
|
Kemahiran berfikir
Gambar- gambar situasi yang berkenaan
|
Langkah 3 (20 minit)
|
-Murid-murid dibahagikan kepada 5
kumpulan.
-Murid-murid dikehendaki melekatkan
gambar.
–gambar pada kad manila kad mengikut situasi yang diberikan.
-Murid-murid dikehendaki bekerjasama
untuk melengkapkan tugasan yang diberikan oleh guru.
-Selepas ini, murid akan membentangkan
tentang kerja-kerja mereka di depan kelas.
-Guru akan memberi komen dan memberi
tunjuk ajar tentang kesalahan yang dilakukan oleh murid.
|
Kad manila
Nilai murni: bekerjasama
Gambar –gambar haiwan dan kad –kad
perkataan
Teori pemprosesan maklumat
|
Penutup (5 minit)
|
-Guru menegaskan lagi soalan berikut:
Guru: Apakah keperluan asas haiwan?
Murid: makanan, air, bernafas dan
tempat tinggal.
-Guru menyiarkan sekali lagi lagu
haiwan tersebut supaya murid juga dapat menghiburkan diri dalam situasi
tersebut.
-Guru memberi lembaran kerja kepada
murid-murid.
|
Lembaran kerja
|
No comments:
Post a Comment